Novinky

Jak preventivně ochránit své ledviny?

Babičky měly pravdu v tom, že ledviny jsou orgánem velice citlivým na prochladnutí.

 

Jak preventivně ochránit své ledviny?

 

Určitě vás nepřekvapí, že je vhodné mít křížovou oblast a nohy v teple.

 

Ledviny, pokud jsou v nerovnováze, vysílají signály několik měsíců i let dopředu.

 

K jejich projevům patří:

 

slabost a bolesti v kolenou /píchání, bolest podobná artróze, bolest při chůzi do i ze schodů/

bolest v kříži a celé pánevní oblasti

únava

pocit chladu, někdy až stav, o kterém se říká „zebe mě až z morku kostí“

slabé a vypadávající vlasy

otoky kotníků, někdy i bolest podobná zvrtnutí

noční pocení

bledost pokožky

pocit pálení ve středu dlaní a plošek chodidel.

 

Jak posílit oblast ledvin bylinkami:

 

Vynikající je jarní očistná kúra březovou šťávou, tinktura z březových pupenů, nebo březové listí ve formě bylinkového čaje.

Z bylinek, které přidáváme do potravin je to libeček, petrželový kořen i nať.

Z bylinek, které rostou volně v přírodě lze použít březový list, truskavec, přesličku rolní, zlatobýl kanadský, zlatobýl celík, jehlici trnitou, list medvědice, květy vřesu.

 

Koupel s přidáním odvaru přesličky, vřesu, březového listu – po dobu 30 minut, pak se zabalit do teplé deky a být v klidu.

Při akutní bolesti ledviny – sušenou přesličku nasypte do plátěného sáčku, vložte na pařáček a cca 10 minut prohřívejte. Na bolestivé místo přiložte plátěný hadřík, na něj položte sáček s přesličkou, překryjte ručníkem a nechte 30 minut působit. /nepoužívat u zánětlivých onemocnění

Bylinkový čaj na posílení ledvin: /namíchejte si ho „po babsku“, správná babka kořenářka má okometrickou váhu a intuitivně ví, jak na to/

 

- Hrst květů sedmikrásek

- Hrst květů vřesu

- Hrst březového listí

- Hrst zlatobýlu

- Hrst kopřivového kořene

Čaj je vhodné pít 2x denně. Vhoďte babskou špetku /1 čajová lžička/ do bucláku, zalijte vroucí vodou a nechejte 15 minut vylouhovat.

 

Užívejte si i aroma čaje……. Vůně působí na celé tělo skrze čichové receptory.

 

Inspirace: bylinkyproradost.cz

www.priessnitzuvzabal.cz

Jak léčit sportovní úrazy přírodní cestou?

Sportovní úrazy se mohou přihodit velmi snadno – stačí jen chvilka nepozornosti. Ať už jde o pohmožděniny nebo modřiny, bolest nás často dokáže vyřadit na několik dní z běžných aktivit. Jak se tedy přírodně vypořádat s těmito nepříjemnostmi a vrátit se rychle zpět do hry?

Nejčastější sportovní zranění: namoženiny a pohmožděniny

Namoženiny vznikají při náhlém přetížení svalů, šlach nebo vazů. Tento typ zranění je obvykle bolestivý a způsobuje otoky i zduření postiženého místa. Pohmožděniny a modřiny zase často vznikají přímým nárazem nebo úderem, což vede ke změnám v tkáních i podlitinám.

Priessnitzův zábal: účinná pomoc při zánětu a bolesti

Priessnitzův zábal je osvědčená metoda při řešení bolestí svalů a otoků. Kombinuje chladivý a následně teplý účinek, což podporuje prokrvení a regeneraci postižené oblasti. Tento zábal je vhodný jak při akutní bolesti svalů, tak při zánětech, které mohou sportovní úrazy doprovázet. Přiložení Priessnitzova zábalu dokáže zklidnit bolest, snížit otoky a urychlit proces hojení.

Kdy je vhodné vyhledat lékaře?

Zranění je třeba řešit především fyzickými opatřeními – chladivým obkladem, zvednutím končetiny nebo stažením obvazem. Pomoci mohou i přírodní přípravky s arnikou, která zklidňuje zánět. Pokud však bolest přetrvává nebo pokud nemůžete přenést váhu na poraněnou část, vyhledejte lékaře. Při vážnějších úrazech břicha, hrudníku či hlavy je návštěva lékaře nutná.

Bolest svalů po sportu: jak na ni přírodní cestou?

Po fyzické zátěži často cítíme bolest svalů způsobenou drobnými natrženinami svalových vláken a metabolickými změnami. Pokud však bolest přetrvává déle než tři dny, doporučujeme podpořit regeneraci dostatečným příjmem tekutin, minerálů a teplem. Na rozdíl od akutních zranění je při svalové bolesti lepší teplo – teplá sprcha nebo jemná masáž s arnikovým olejem pomáhají uvolnit svaly a urychlit hojení.

Arnika horská: přírodní pomocník při zánětu a otoku

Arnika je známá svými protizánětlivými a hojivými účinky. Ať už ve formě masti, gelu nebo homeopatických přípravků, arnika zklidňuje zánět, snižuje otoky a pomáhá při bolesti. Výtažek z arniky můžete použít na obklady nebo ve formě gelu přímo na postižené místo.

 

Inspirace: weleda.cz

www.priessnitzuvzabal.cz

Úleva od bolesti zad: 4 osvědčené bylinky a přírodní tipy

Bylinky na bolavá záda: Přírodní cesta k úlevě od bolesti

Bolest zad je častý problém, který trápí mnoho lidí. Naštěstí existují přírodní způsoby, jak se s ní vypořádat – od bylinek až po tradiční metody jako Priessnitzův zábal. Zjistěte, které bylinky mohou ulevit vašim zádům, a jak je kombinovat s Priessnitzovým zábalem pro ještě lepší výsledky.

Jaké bylinky pomáhají při bolesti zad?

I když moderní medicína nabízí širokou škálu léků, mnoho lidí se dnes vrací k přírodním prostředkům, které jsou šetrnější a účinné i při dlouhodobém používání.

1. Třezalka tečkovaná: Zázračný pomocník na záda a klouby

Třezalka tečkovaná má znecitlivující účinky, které rychle ulevují od bolesti zad a kloubů. Použít ji můžete v podobě nálevu, tinktury, nebo si z ní připravit domácí mast či olej.

Tip: Vyzkoušejte kombinaci třezalkového oleje a Priessnitzova zábalu. Zábaly fungují na principu střídání chladu a tepla, což zlepšuje prokrvení a podporuje hojení. Namažte bolavé místo třezalkovým olejem, překryjte látkou namočenou ve studené vodě a nechte působit. Poté zabalte do suchého ručníku pro zajištění hřejivého efektu.

2. Vrba bílá: Přírodní analgetikum

Vrba bílá se tradičně používá pro své protizánětlivé účinky a jako přírodní analgetikum. Pupeny vrby jsou ještě účinnější a můžete je využít ve formě tinktury nebo macerátu.

Jak zefektivnit účinek?
Použijte vrbovou tinkturu a aplikujte Priessnitzův zábal, který zklidní podrážděné svaly a urychlí jejich regeneraci.

3. Máta peprná: Úleva od napětí svalů

Máta díky obsahu mentolu uvolňuje svalové napětí a zmírňuje bolest zad. Mátový olej můžete použít pro jemnou masáž, nebo přidat odvar z máty do koupele.

Tip: Po koupeli si aplikujte Priessnitzův zábal, abyste dosáhli hlubšího uvolnění svalů a dlouhodobějšího účinku.

4. Eukalyptus: Uvolnění svalů a úleva od bolesti

Eukalyptový olej nejen zmírňuje bolest zad, ale také podporuje regeneraci pokožky. Jeho aplikace ve formě oleje v kombinaci s Priessnitzovým zábalem může výrazně zklidnit ztuhlé svaly a snížit záněty.

Další přírodní tipy na bolest zad

  • Bylinné čaje pro uvolnění svalů: Čaje z bezu černého, kopřivy nebo konopí vám mohou pomoci uvolnit napětí. Pijte je před spaním pro nejlepší účinky.
  • Hřejivé obklady a koupele: Kombinujte bylinkové oleje s Priessnitzovým zábalem, abyste dosáhli lepších výsledků při úlevě od bolesti zad.

Rychlá pomoc na doma

Priessnitzův zábal je tradiční metoda, která podporuje prokrvení a zmírňuje bolest. Zkuste ho zkombinovat s bylinkovými mastičkami, jako je třezalkový nebo eukalyptový olej, pro maximální účinek. Ať už se rozhodnete pro domácí zábaly nebo bylinné čaje, příroda vám může nabídnout účinné řešení pro vaše bolavá záda.

 

Inspirace: zdravazada.cz

www.priessnitzuvzabal.cz

Vejce a jablečný ocet – recept na úlevu od bolesti kloubů

Hledáte lék na bolavé klouby? Naše babičky měly jasno – vejce a ocet! 🥚🍏

Bolí vás záda nebo klouby? Není to neobvyklé, zejména s přibývajícím věkem. Degenerativní onemocnění jako artróza či revmatismus nás mohou potrápit, ale existují způsoby, jak si ulevit. Chronickou bolest bychom neměli řešit pouze analgetiky. Pomoci mohou i přírodní metody a prevence. 🧘‍♂️

Vejce a jablečný ocet – recept na úlevu od bolesti kloubů

Potřebujete jen dvě ingredience – 1 vejce a 150 ml jablečného octa. Vejce pečlivě omyjte a vložte do šálku s octem na 7 dní. Po týdnu vyjměte vejce, rozbijte skořápku, žloutek smíchejte s octem a máte léčivý drink. Pijte 10 ml tohoto nápoje ve sklenici teplé vody třikrát denně a brzy pocítíte úlevu. 🍶

Vyrobte si domácí mast proti bolesti

Potřebujete 1 polévkovou lžíci medu, hořčice, soli a sody. Smíchejte, aplikujte na postižené místo, zabalte do mikrotenové fólie a teplého šátku. Nejlépe večer před spaním. Již po několika dnech pocítíte úlevu. 🌿

Další přírodní zázraky proti bolesti

  • Hořčice: Pomáhá proti bolesti kloubů a popáleninám. Naneste silnější vrstvu na postižené místo a bolest ustoupí.
  • Křen: Zvyšuje prokrvení a urychluje hojení. Vyrobte si křenovou placku z nastrouhaného křenu a brambor, přiložte na bolavé místo a nechte působit půl hodiny.
  • Zázvor: Skvělý na zmírnění bolestí a otoků kloubů. Pijte zázvorový čaj nebo si připravte zázvorové obklady.
  • Kostival: Ideální na obklady a masti, které uleví od bolesti kloubů, zad a pomohou i při zánětech žil.

Inspirace: ireceptar.cz
www.priessnitzuvzabal.cz

Zbavte se popraskaných pat s pomocí piva a levandule!

Zbavte se popraskaných pat s pomocí piva a levandule! 

Ani ty nejkrásnější letní botky nezakryjí nevzhledné popraskané paty. Nepodceňujte péči o své nohy a vyzkoušejte domácí trik s pivem a levandulí. Jak na to?

Popraskané paty nejenže vypadají nehezky, ale mohou být i bolestivé a vést k nepříjemným zánětům. Pečujte o svá chodidla pravidelně a uvidíte, že se vám uleví a vaše nohy budou jako nové. Máme pro vás pár osvědčených tipů!

Proč právě pivo?

Pivo obsahuje sacharidy, minerály a vitamíny, které hydratují pokožku a pomáhají při regeneraci popraskaných pat. Kvasinky obsažené v pivu mají enzymatické vlastnosti, které pomáhají odstraňovat odumřelé buňky a měkčit kůži.

🔹 Jak na pivní lázeň:

  1. Naplňte mělkou nádobu teplou vodou.
  2. Přidejte dostatečné množství piva, aby vznikl silnější roztok.
  3. Namáčejte paty po dobu 15-20 minut.
  4. Jemně osušte a naneste hydratační krém nebo olej.

Levandulový zábal

Levandule má antiseptické, protizánětlivé a hojivé účinky. Její éterický olej stimuluje regeneraci pokožky a zadržuje vlhkost, což je ideální pro hydrataci popraskaných pat.

🔹 Levandulový olej:

  1. Přidejte pár kapek levandulového oleje do nosného oleje (olivový, kokosový).
  2. Směsí jemně masírujte paty a nechte působit přes noc.

🔹 Levandulová noční maska:

  1. Vytvořte pastu z jemně mletých sušených levandulových květů a vody nebo aloe vera gelu.
  2. Naneste na paty a nechte působit přes noc, ráno opláchněte vodou.

🔹 Levandulová koupel:

  1. Přidejte několik kapek levandulového oleje nebo sušené květy do teplé lázně.
  2. Namáčejte paty 15-20 minut.

Pivní lázeň s levandulí

Zkombinujte pivo a levanduli pro dokonalou domácí lázeň. Potřebujete ohřáté pivo, pár kapek levandulového oleje a špetku soli. Vložte chodidla do lavoru s tímto roztokem na 15-20 minut a relaxujte. Poté šetrně odstraňte změklou kůži pemzou.

Domácí peeling z kávy

Pro pravidelný peeling smíchejte kokosový olej, mletou kávu a krystalový cukr. Naneste na pokožku a pečlivě masírujte.

Citron na změkčení

Aplikujte citronovou šťávu na paty nebo si udělejte lázeň s teplou vodou a šťávou z citronu. Po koupeli nohy omyjte mýdlem a studenou vodou, osušte ručníkem.

Banán a avokádo

Vytvořte kaši z banánu a avokáda, naneste na paty, obalte potravinovou fólií a nechte působit 10-15 minut. Omyjte teplou vodou a namočte na 10 minut do studené vody.

Více tipů najdete na iReceptář.cz

👉 Inspirace: iReceptář.cz

Čím řešily bolest hlavy naše prababičky?

Bolesti hlavy mohou mít různé příčiny, jako je stres, dehydratace, únava, špatné držení těla nebo nedostatek spánku. Domácí prostředky mohou být velmi účinné při tišení bolesti hlavy, a to často bez potřeby speciálních léků. Zde je několik osvědčených domácích prostředků:

 

1. Bylinné čaje a odvary

  • Heřmánkový čaj: Měl uklidňující účinky a mohl pomoci při bolestech hlavy.
  • Mátový čaj: Máta peprná je známá svými schopnostmi uvolňovat napětí a tišit bolest.
  • Meduňkový čaj: Používán pro své uklidňující a relaxační účinky.

2. Zábalové obklady

  • Studené nebo teplé zábaly: Na čelo nebo šíji. Studené obklady mohly pomoci zúžit krevní cévy a snížit zánět, zatímco teplé obklady mohly uvolnit napětí ve svalech.
  • Octové obklady: Látka namočená v octu byla přikládána na čelo.

3. Esenciální oleje

  • Mátový olej: Chladivý a osvěžující, ideální na spánky.
  • Levandulový olej: Relaxační a uklidňující účinky.

4. Odpočinek a relaxace

  • Klidné místo, tmavá místnost a trochu odpočinku mohou udělat zázraky.

5. Hydratace

  • Pití dostatečného množství vody, protože dehydratace je častou příčinou bolesti hlavy.

6. Správné držení těla a ergonomie

  • Dbejte na správné držení těla, abyste předešli napětí v oblasti krku a ramen.
Bolí vás v kříži? Vyzkoušejte pět tipů, jak si ulevit.

S nadsázkou můžeme říct, že většinu našeho života prosedíme na zadku, ať už v práci, v autě, při zábavě nebo odpočinku. Jenže naše tělo není na tuhle dlouhodobou jednostrannou zátěž nastavené. Není divu, že bolesti zad patří k nejčastějším civilizačním onemocněním. Mimo jiné za ně mohou ochablé svaly podél páteře. Co dělat, když nás to chytne? Jak si můžeme pomoci sami a kdy už je potřeba vyhledat odbornou pomoc?

 

Hned zkraje si řekněme, k čemu vlastně bedra slouží. Bederní páteř nám umožňuje přenos pohybu z nohou na trup. K tomu je nutná přítomnost velkého počtu svalů a nervových zakončení. Proto bolest bederní páteře obvykle provází také bolest vystřelující do hýždí nebo zadní strany stehen, ale i boků a slabin. A protože bederní páteř těsně sousedí s páteří křížovou, označuje se bolest bederní páteře jako bolest v kříži. Je pro ni typické i svalové napětí a ztuhlost. Proč k bolesti dochází?

 

„Běžné bolesti zad vznikají při náhlém prudkém nekontrolovatelném pohybu, po přetěžování, při dlouhodobém držení těla v nepřirozené poloze, po prochladnutí nebo při nevhodné poloze ve spánku. Příčinou bývá oslabení hlubokých stabilizačních svalů, kvůli kterým trpí povrchové svaly a přetíží se,“ vysvětluje masér Jakub Láník a dodává, že výsledkem jsou pak bolestivé a pohyb omezující blokády zad, které známe jako „bolest v kříži“.

 

Problémy v oblasti kříže však mohou mít i mnoho dalších příčin, jako je třeba blokáda SI skloubení (takzvaných „esíček“), bolestivá kostrč, chybný pohybový stereotyp, nejrůznější svalové dysbalance a podobně. Pokud nás v kříži bolí pravidelně, určitě není řešením lupnout si pilulku proti bolesti, jít do práce a tvářit se, že se nic neděje. Pokud budete varovné signály ignorovat, prohlubuje se přetěžování, což má za důsledek postupné degenerativní poruchy na páteři, které vedou k zásadnímu omezení pohyblivosti páteře. Na místě je tedy dodržovat několik zásadních rad pro zdravá záda a také začít s návštěvou fyzioterapeuta, který vás vyšetří a doporučí vhodné cviky a rehabilitaci.

 

Vše souvisí se vším

„Pokud chceme ovlivnit bolesti v dolní části zad, musíme si uvědomit, že s bedry velmi zásadně souvisí i postavení v oblasti pánve, aktivita pánevního dna, aktivita bránice, ale stejně důležité je i postavení a svalová hra v oblasti kyčelního kloubu. Proto se také samotné cvičení u fyzioterapeuta neodehrává pouze v bedrech a břišním svalstvu, ale je nutné upravit celkové postavení zad a kyčelních kloubů. Je důležité brát v úvahu, že čím déle jsme záda ignorovali a přecházeli jejich varovné signály, tak tím déle bude trvat regenerace. Buďte proto, prosím, trpěliví se cvičením a uvidíte, že výsledek bude velmi uspokojivý,“ říká fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková z Fyziokliniky Praha. Pokud už nás záda „chytnou“, můžete si ulevit pomocí následujících rad.

 

Seďte vzpřímeně

Sezení patří mezi polohy, při nichž se dlouhodobě zatěžují meziobratlové ploténky. Málokdo totiž umí při sezení u stolu držet správnou polohu, což vede k oslabení zádových svalů. Těžiště těla se posouvá do úplně jiných míst, než má. Velkou pozornost bychom tedy měli věnovat tomu, jak sedíme, protože i to pomáhá proti bolestem beder. Pokud během pracovního dne sedíte déle než 5 hodin v kuse, je důležité nebýt dlouho ve strnulé a nepřirozené poloze těla. Dělejte si krátké přestávky, kdy se zvednete ze židle, jdete se projít, protáhnete se.

A jak vypadá správný sed z pohledu pohybového aparátu?

Při práci seďte rovně a dobře si opírejte záda, zároveň mějte obě nohy opřené celým svým chodidlem o podlahu. Nezapomínejte mít tělo vyvážené všemi směry. Při sezení také jednou za čas změňte polohu, aby si zatěžované svaly sezením mohly odpočinout. Ujistěte se také, že monitor je ve správné výšce, takže nemusíte sklánět hlavu nahoru, nebo dolů. Vnést byste měli během „sedavého” dne do programu více pohybu, který se může provádět i během práce.

 

Protáhněte se

Bolest v kříži může vycházet z podrážděného sedacího nervu. Můžete při něm pociťovat i pálivou bolest vystřelující do nohou a celé pánve. V takovém případě se pohybujte klidně, plynule a opatrně. Pánevní svaly můžete uvolňovat tak, že si lehnete na záda a kolena si podložíte polštářem. Zádům opravdu uleví důkladné protažení, které probudí každý sval podél páteře, dochází k němu už během vzpřímené chůze, takže si ji hlídejte. Když vás bolest beder potká, stačí někdy k úlevě jen trochu pohybu. Vhodná je chůze, plavání nebo jízda na rotopedu. Začněte pomalu, pohyb omezte pouze na několik minut denně, a když vám nezpůsobuje bolest, můžete cvičení postupně prodloužit na 20 až 30 minut. Vyzkoušejte i protahovací cviky na podložce, jako je třeba kočičí hřbet nebo kolébka.

 

Dejte si suché teplo

Od bolesti vám ale může ulevit i teplo – v akutní fázi volte raději to suché než horké koupele. Vyzkoušejte hřejivé plněné polštářky nebo ohřívací lahev. Proti bolesti mohou pomoct také speciální pásy podporující stabilitu pánve a křížokyčelního kloubu. Je však nutné je nosit po celý den, protože za kratší dobu se jejich účinek nedostaví. V lékárnách seženete hřejivé náplasti, které sice neobsahují účinnou látku proti bolesti, ale tlumí ji svalovým uvolněním, nebo jsou k dispozici náplasti s obsahem analgeticky a protizánětlivě působících látek (například kapsaicinu, což je hlavní pálivá složka paprik).

 

Šetřete se

Při bolesti by se neměl křížokyčelní kloub přetěžovat. Jak aktivní tedy být, záleží vždy na intenzitě bolesti. V prvních dnech akutní bolesti v kříži pomáhá delší odpočinek vleže. Tělo by při tom mělo být v neutrální pozici. Pokud spíte na zádech, podložte si kolena polštářem. Pokud upřednostňujete polohu na boku, dejte si polštář mezi kolena. Odpočinek „vsedě“ u televize nám moc neprospívá. Podstatné je měnit často pozice, abychom nepřetěžovali jednotlivé svalové skupiny. Právě proto, že nesedíme při sledování filmu stejně, protahujeme svalové skupiny a uvolňujeme vazivové tkáně. Tělu můžeme dopřát úlevové polohy, například si na chvíli lehneme na bok a pokrčíme nohy. Jestliže sedíme, měla by záda mít pevnou oporu. Jakmile to váš stav dovolí, neváhejte opět začít s pohybem.

 

Namažte se

Úlevou pro namožená záda může být lokální masáž pomocí bylinné masti s hřejivým či chladivým účinkem. Vhodné jsou třeba masti s kafrem, který je přírodním lokálním anestetikem. Dále zkuste arniku, která je výborná proti otokům a svalové únavě. Kostival zase působí proti namoženým šlachám, vazům a svalům. Lehněte si proto na záda a požádejte partnera, aby vám bolavá bedra s pomocí mastičky promasíroval a použil k tomu středně jemný tlak. Pokud je vám to příjemné a masáž se neprovádí přes bolest, může vám skutečně ulevit.

 

Inspirace: www.kondice.cz

www.priessnitzuvzabal.cz

BaseLinker EXPO - Marketplace Summit Prague 2024

BaseLinker EXPO '24 - Marketplace Summit je nová akce pro české e–commerce firmy a e–shopy a uskutečnil se dne 4. dubna 2024 v Praze

Setkání s nejoblíbenějšími marketplacy, službami a nástroji pro e-commerce, díky kterým můžete rozšířit své prodejní kanály.

Inspirace se předními českými a slovenskými e-shopy, u workshopů, prezentací, panelových diskuzí nebo třeba při osobním networkingu. 

 

TC_2024-03-29_09-33-37-453j8-2-1536x1118

 

Organizátor: BaseLinker 

 

 

Jarmark sociálních podniků - Ústecký kraj + ICUK
Jarmark sociálních podniků: představujeme prodejce ????
???? U stánku BOK & LK - Prádelna a čistírna Kadaň zde můžete koupit léčivé Priessnitzovy zábaly ????
Těšíme se na vás 15.3.2024 v prostorách Inovačního centra Ústeckého kraje, Velká Hradební 2800/54, 400 01 Ústí nad Labem v čase od 11:00 do 14:00 hod. 
 
Těšíme se na setkání.
 
Děkujeme: 
 
Konané pod záštitou PhDr. Jiřího Kulhánka.
Za pozvání Bc. Věra Běhounková - KÚÚK, odbor sociálních věcí. 
Sourcing Day 2023 - CzechTrade - Rakousko

Děkujeme za spolupráci se společností CzechTrade za zalistování do časopisu rakouských obchodních zástupců CONTACT (NR. 2 // Oktober 23).

Časopis ZDE: KLIK

 

 

 

Nahoru
17 položek celkem