5 Zaručených rad našich babiček na chřipku a nachlazení.

Zaručené rady babiček na chřipku a nachlazení!

 

Jak si doma pomoci od bolesti v krku, horečky či kašle? V období chřipky a jiných nepříjemných viróz je důležité si uvědomit, že pokud onemocnění podchytíte včas, můžete jej zvládnout i bez lékaře a léků či dokonce antibiotik. Přinášíme vám pár tipů přímo od našich babiček, které jsou doma vždy po ruce a určitě si je snadno zapamatujete.

 

chlap s rýmou

 

  1. Prevence

 

Na prevenci je třeba myslet během celého roku, ale pokud ve vašem okolí přibývá nemocných, musíte zvýšit pozornost a dopřát si denně pár zaručených bojovníků, díky kterým byly zdravé i naše babičky. Tyto nejvíce:

 

- čerstvé citrusové plody

- kysané zelí

- česnek

- cibule

- zázvor

- med

Dobrá rada nad zlato!

 

Během celé doby léčení pijte dostatek tekutin , přičemž střídejte různé bylinkové čaje s čistou vodou (pouze vlažné nebo pokojové teploty), do kterých pokaždé přidejte šťávu z citronu. Pozor, aby se zachovaly účinky vitamínu C, vytlačujte citron až do vychlazeného nápoje . A k rychlému uzdravení vám zaručeně pomůže i poctivý a pořádně silný kuřecí vývar se zeleninou.

 

  1. Bolavé hrdlo

 

Ať už chřipka nebo nachlazení, obojí většinou začíná bolavým a zaníceným hrdlem. Nepříjemné škrábání v krku se postupně mění na bolest, pro kterou nemůžete polykat či pořádně mluvit. V první řadě zapomeňte na mýtus o horkém čaji! Všechno horké jen rozdráždí hrdlo ještě více (stejně jako studené), proto je důležité pít jen vlažné nápoje, případně tekutiny pokojové teploty. Na bolavé hrdlo pak vyzkoušejte:

 

Kloktání - nejlépe slanou vodou , pokud to nezvládnete, můžete kloktat i vlažným řepíkem, šalvějí, heřmánkem, dokonce i citrónovou vodou, no a jeden ze zaručených lidových tipů je kloktání vody se sodou bikarbonou ( 1 kávová lžička sody na 1 dcl vody).

 

Obklady – nejlepší jsou tvarohové obklady. Na vlhký ručník nebo bavlněnou plenku či staré tričko naneste vrstvu tvarohu, přiložte na hrdlo, překryjte ještě igelitem nebo mikrotenem a zabalte šátkem či šálou. Nechte působit několik hodin. Rovněž vám pomůže i obklad, kde místo tvarohu použijete studenou vodu, sůl, teplé vařené brambory, ovesné vločky, olej, vepřové nebo octanové sádlo. Takové obklady pomáhají i při zánětu průdušek nebo jako podpůrná léčba při zápalu plic , jen je třeba aplikovat na hrudník.

 

Mléko s medem a máslem - pijte zejména na večer, ne horké, jen vlažné.

 

Čaj z čerstvého zázvoru s medem  – 10 g čerstvého zázvoru vaříme cca. 5 minut v 1 litru vody, přidáme med nebo i citrónovou šťávu.

 

Česnek - sníst syrový stroužek česneku každé dvě hodiny nebo jím pořádně natřít topinku.

 

  1. Ucpaný nos

 

Již při prvních náznacích ucpaného nosu je třeba jej čistit a co nejvíce uvolnit. Pro rychlé uzdravení jsou totiž čisté a průchozí dutiny přímo klíčové. Pomůže vám:

 

Voda s trochou soli - propláchnutí nosních dírek s trochou osolené vody několikrát denně pomůže zvlhčit hleny a vyčistit dutiny. Jednu nosní dírku zacpěte a volnou nasajte vodu (soli ať je opravdu jen tolik, aby vás nedráždila), zopakujte si druhou nosní dírkou a poté se pořádně vysmrkejte. Pokud nesnesete sůl, vyzkoušejte místo ní mátu nebo vincentku.

 

Cibule nebo křen - nakrájenou cibuli nebo nastrouhaný křen dejte do misky před sebe a vdechujte, pokud vládnete. Velmi dobrým zlepšovákem během vdechování je dát si kousek másla do každé nosní dírky.

 

Koupel nohou v horké vodě - rýmu uvolní i koupel nohou v horké vodě (kolik jen snesete) cca. 10 až 15 minut, dokud se nezačnou lít hleny z nosu.

 

Obklady na dutiny – velmi nápomocné jsou i teplé obklady na nose a čele, které uvolní hleny.

 

  1. Horečka

 

Při nachlazení bývá teplota jen mírná, ale při chřipce nebo vážnější infekci již nemocného zvykne potrápit i vysoká horečka. Pomůže vám, pokud v takovém případě vyzkoušíte tyto ověřené tipy:

 

Ocet – připravte si zábal na nohy z octa a vody v poměru 1:1, případně můžete do octové vody namočit i ručník a přiložit jej na hlavu.

 

Citron, tvaroh, syrová brambora a hořčice - naše babičky srážely teplotu i pokládáním koleček citrónu či syrové brambory na čelo a zápěstí (tam, kde jsou žíly) nebo potíráním těchto míst hořčicí či tvarohem.

 

Syrová studená vejce - jedním z osvědčených receptů na snížení horečky je i držení studených vajíček přímo z chladničky v dlaních

 

Studené zábaly s mlékem nebo vlažná sprcha - zábaly ze studené vody s přidáním mléka nebo rychlá vlažná sprcha rovněž sníží horečku.

 

  1. Kašel

 

Na začátku jen bolavé hrdlo, které většinou postupně přejde do nepříjemného kašle. Bojujte s ním přírodní medicínou, vyzkoušejte:

 

Cibule a med - připravte si léčivý sirup. Cibuli nakrájejte, dejte do sklenice s víčkem, zalijte medem a dejte do chladničky. Cibule spolu s medem pustí šťávu, kterou během dne podávejte jako lék po lžičkách. V případě, že někdo nemůže med, je třeba jej nahradit trochou cukru (nejlepší hnědého).

 

Česnek a cukr - česnek je přírodní antibiotikum, určitě si proto připravte tento malý zázrak na kašel. Asi 6 stroužků česneku nakrájejte na drobno, přidejte osm lžic cukru a pomalu uvařte ve 250 ml vody. Nechte vychladnout, vložte do chladničky a po lžičkách podávejte během dne.

 

Čaje ze sušených bylinek - na kašel velmi dobře zabírají i odvary ze sušených bylinek, nejlepší jsou: tymián, majoránka, jitrocel, bazalka, petrklíčové květy, meduňka, lípa, mateřídouška, fenykl, anýz - 1 lžičku, zalít louhovat a přidat lžíci medu.

 

Cibulovo-karamelový čaj se zázvorem - 6 lžic cukru pomaličku rozpustíme na karamel (nesmí se spálit), přidáme litr horké vody, 2 velké cibule i se slupkou a vaříme asi 20 minut. Zlepšovákem může být i troška čerstvého zázvoru.

 

Napařování - příčinou kašle je zejména fakt, že hleny jsou ztvrdlé a neprojdou přes dýchací trubice ven. Proto je důležité hleny zvlhčit. V hrnci nechte vařit vodu, dejte se na bezpečné místo a zakryjte se svrchu dekou nebo ručníkem. Napařujte se nejvýše 10 až 15 minut, přičemž do vody můžete přidat nejlepší mořskou sůl nebo některé léčivé bylinky jako heřmánek, rozmarýn, tymián, mátu, ale také nakrájenou cibuli. Takové napařování je velkým pomocníkem i při zánětu dutin .

 

Studený mokrý obklad - nejen bolavé hrdlo, ale také suchý dráždivý kašel dokáže léčit tzv. Priessnitzův studený obklad, při kterém se aplikuje studený mokrý obklad přeložený igelitem a následně na to ještě provázaný suchou šálou nebo šátkem. Nechává se působit asi 2 hodiny.

 

Jitrocelový sirup - jedinou nevýhodou je, že tento sirup si musíte připravit v sezóně čerstvého jitrocelu (v květnu), ale jinak to není nic namáhavého. Natrháte větší množství mladých svěžích listů jitrocelu kopí, jednotlivé listy opláchnete, necháte dobře okapat a celé tyto listy ukládáte do sklenice (na vrchu s pevným víčkem), každou vrstvu listů přesypete krystalovým cukrem. Vše dobře utlačíte až dovrchu, pak sklenici pevně zavíčkujete a zakopete do země – nejlépe v mírném chládku někde pod strom. Sklenici ze země vyberete nejdříve po osmi týdnech. Listy by se měly uležet, ztmavnout a ve sklenici by měl být hustý hnědočerný sirup. Sirup přecedíte přes sítko a uchováváte v chladničce.

 

Inspirace: www.aktuality.sk

www.priessnitzuvzabal.cz