Jarní sporty - ledování, obklady a Priessnitzův zábal

Jaro nám začíná a je tak na čase provětrat sportovní oblečení a náčiní, které celou zimu zahálelo. Přináší to sebou občas zdravotní komplikace, protože to přeci musíme dát hned naplno. Máme návody, které nám pomůžou.

JAK SPRÁVNĚ LEDOVAT?

 Negativní kryoterapii či ledování využíváme hlavně v akutní fázi poúrazového a pooperačního stavu. Ledování využijeme i při akutním vzplanutí kloubních chorob (revmatoidní nemoci). O ledování mluvíme v případě, kdy má účinná látka, například kryosáček, alespoň -10°.

KDY LEDOVAT?

 Bezprostředně po úraze nebo operaci, pokud je přítomna bolest a otok. Kloub nebo sval je obvykle zbarven živě červenou barvou a při dotyku cítíme zvýšenou  teplotu poraněného místa (v porovnání s druhou končetinou). Obvykle je omezena nebo znemožněna schopnost provádět pohyb.

PROČ LEDOVAT?

Zmírnění hematomu (led způsobuje smrštění cév, což přispívá k zastavení krvácení) - zmírnění otoku či utlumení bolestí poraněného místa a celkové „znecitlivění“.

JAK NA TO?

 Kryosáček (led, mraženou zeleninu – ergonomicky se hodí hrášek, kukuřice :-)) přiložte na kůži přes několik vrstev bavlněné látky na dobu 10-15 minut. Při opakované aplikaci musí být pauza dvakrát delší než vlastní ledování, tedy okolo 30 minut. Nezapomínejte, že je velice důležité chránit svoji kůži, aby nedošlo k podchlazení a v horším případě k vzniku omrzlin.

 U poúrazových stavů dosáhnete nejlepšího účinku, když začnete ledovat 5-10 minut po vzniku poranění. Ledování má význam maximálně 48 hodin, další časté ledování postrádá smysl. Následně je vhodnější využívání studených obkladů, stačí 2-3x denně 15 min.

KDY VOLIT STUDENÝ, TEPLÝ OBKLAD ČI STUDENÝ OBKLAD?

 Studený obklad používáme v návaznosti na ledový obklad po 48 hodinách od úrazu a dále. Obklad mírní otok, který vzniká zvýšeným prokrvením poraněné oblasti, zmírňuje krvácení v poraněné tkáni, redukuje teplotu a tlumí bolest.

TEPLÝ OBKLAD

 Teplý obklad je vhodný při náhlých křečích, menstruačních bolestech, chronických bolestech kloubů, ústřelech a na namožené svaly. Teplo způsobí roztažení cév. Tím se do poškozené tkáně dostane více krve, což podpoří hojení a regeneraci. Zároveň má také uklidňující účinek, a tak pomáhá ulevit od bolesti. Teplý obklad se nehodí při léčbě zánětů a nových poranění, a to právě z důvodu zvýšení krvácení a zhoršení otoku.

KDY SE OBKLADY NEHODÍ POUŽÍT?

Pokud je Vaše pokožka silně poškozená, poraněná, zanícená či jinak infikována.

Pokud máte poruchu citlivosti na teplo a chlad či oběhové problémy s krevním zásobením (časté v případě diabetu).

Ledové obklady také nedoporučujeme používat na levém rameni, pokud trpíte srdečním onemocněním.

Nikdy nepoužívejte ledové obklady na předních a bočních stranách krku.

PRIESSNITZŮV ZÁBAL

Jeho vynálezce je Vincence Priessnitze a jde o studený zapařovací obklad, jehož cílem je zlepšit prokrvení v místě aplikace. Podpora krevního oběhu zmírňuje bolest, snižuje svalové napětí a celkově zrychluje hojivé procesy v těle. V případě úrazu je dobré s aplikací Priessnitzova obkladu počkat minimálně 48h, kdy spíše ledujeme a snažíme se o zmírnění prokrvení postižené oblasti.

JAK NA TO?

Na kůži přiložíme látku namočenou ve studené vodě. Látku je lepší před přiložením vyždímat, poté obklad přikryjeme igelitem a vše zabalíme do suché vrstvy – deky, ručníku.

 Pokud chceme zdůraznit protizánětlivý efekt obkladu na kloubech a svalech, použijeme místo mokré látky protizánětlivou mast (Ibalgin, Traumaplant, Diklofenak a další).

CO SE DĚJE UVNITŘ?

Nejdřív se teplota pod obkladem na těle sníží, protože dojde k zúžení cév následkem rozdílných teplot. Potom co se teploty kůže a studené vrstvy srovnají, nastupuje rozšíření cév. Nakonec se teplota v místě aplikace obkladu zvyšuje až dojde k přehřátí. Celý tento proces vyžaduje určitý čas, a proto by se obklad neměl sundat dřív než po 2 až 3 hodinách. Při opakovaném použití je nutné dodržet časové okno alespoň 4 hodin. V případě varianty s antiflogistickou mastí stačí doba aplikace 60 minut.

KDY HO VYUŽÍT?

V případě pohybového aparátu pomáhá uvolnit napětí svalů kolem poraněných kloubů. Využívá se k utlumení chronického zánětu v kloubních strukturách, šlachách a úponech svalů. V případě úrazu přikládáme zábal nejdříve až po 48h.

Používá se také při řadě nemocí – angíně, nachlazení, horečce (nad 38 stupňů Celsia), na hrudník při suchém dráždivém kašli, při zánětu průdušek či bolestech v krku.

 

Inspirace: fyziosvet.cz

www.priessnitzuvzabal.cz